Terapia autologicznymi komórkami macierzystymi to małoinwazyjna metoda medyczna, wykorzystująca komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, która pozwala na odbudowę uszkodzonych tkanek oraz pozwala na unikniecie zabiegów artroskopowych, a nawet przeszczepów tkanek.

Komórki macierzyste w ortopedii

Wykorzystanie komórek macierzystych w celu leczenia urazów ortopedycznych znajduje zastosowanie przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, leczeniu stanów zapalnych, zmianach pourazowych ścięgien i więzadeł oraz uszkodzeniach mięśni. „Są to urazy nie tylko dotyczące sportowców, ale także zwykłych ludzi, gdyż kontuzje często zdarzają się przy codziennych czynnościach. Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych jesteśmy w stanie szybko przywrócić pacjenta do sprawności, nawet po ciężkich urazach” – pociesza dr Komor. Leczenie polega na kilkukrotnym (w zależności od urazu) podaniu komórek macierzystych w zmienione chorobowo miejsce kilkukrotnie (w zależności od urazu) w odstępach ok. 3-4 tygodni. Jak przy każdym urazie ortopedycznym konieczna jest rehabilitacja, lecz przebiega ona krócej i jest mniej uciążliwa dla pacjenta.

Komórki macierzyste tylko z certyfikatem

Największe źródło komórek macierzystych w organizmie człowieka znajduje się w tkance tłuszczowej. „Komórki te są także obecne w szpiku kostnym oraz w krwi, lecz największa ich ilość mieści się pomiędzy komórkami tłuszczowymi. Ich pobranie odbywa się w drodze liposukcji, następnie po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu w laboratorium zostają podane w określone miejsce: stawy, więzadła, ścięgna lub mięśnie” – wyjaśnia dr Komor. Co ważne, należy zwrócić uwagę na jakość świadczonych usług w terapii komórkami macierzystymi. „W Warszawie jest tylko jedno certyfikowane laboratorium dające prawdziwe komórki macierzyste, co oznacza, że wraz z wyizolowanymi komórkami wydaje ono certyfikat autentyczności” .

Korzyści wynikające z zastosowania terapii autologicznymi komórkami macierzystymi:

 1. zmniejszenie dolegliwości bólowych – poprawa zakresu ruchomości stawu
 2. ograniczenie używania środków przeciwbólowych

Terapię komórkową można zastosować pierwotnie przed technikami artoskopowymi, przeszczepami chrząstki lub przeszczepami chrzęstno-kostnymi. Możliwe jest również bezpieczne podawanie do wielu miejsc zmienionych chorobowo podczas jednego zabiegu.

Wskazania do terapii własnymi komórkami autologicznymi z tkanki tłuszczowej są:

 • świeże i przewlekłe uszkodzenia chrząstki stawowej ( np. stawu kolanowego, skokowego czy nadgarstkowego)
 • masywne uszkodzenia torebek stawowych z niestabilnością
 • przewlekłe urazy z trwałymi bliznami
 • urazy mięśni i ścięgien m.in. kolano skoczka, uszkodzenie przyczepu mięśnia dwugłowego ramienia
 • profilaktyka i leczenie wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawów
  • kolanowego
  • barkowego
  • biodrowego
  • skokowego
 • zaburzenia i opóźnienia zrostu kostnego
 • jednoczesne leczenie w rewizjach złamań i protezoplastyk z użyciem przeszczepów kostnych

Więcej o zastosowaniu komórek macierzystych w ortopedii znajdziecie Państwo tutaj: http://omed.com.pl/terapia-komorkami-macierzystymi/